Lejárt a műszaki vizsga, hogyan tovább?

  • kötelező biztosítás
  • lejárt műszaki
  • műszaki vizsga

Lejárt a műszaki vizsga, hogyan tovább?

Köztudott, hogy kötelező biztosítás és érvényes műszaki vizsga nélkül nem szabad autósként részt venni a közúti közlekedésben, a koronavírus azonban ezt is megbolygatta. A veszélyhelyzet alatt lejárt műszakira türelmi időt kaptak az autósok, amely 2022. június 30-ával azonban véget ér.
Lássuk, mit jelent ez a gyakorlatban és mire készülhetnek az autósok:

Hogyan szabad használni a lejárt műszakis gépjárművet?

A válasz egyszerű, sehogy! Bár sokan azt gondolják, hogy a lejárat dátuma után még van egy bizonyos türelmi idő a megújításra, azonban ilyenről szó sincs. A vizsgáról még a lejárat előtt gondoskodni kell, különben a jármű nem vehet részt a forgalomban. A moratórium időszaka (2020.03.11 – 2022.05.31) egy különleges eset volt, amely szerint az ez idő alatt lejárt okmányok 2022.06.30-ig érvényesek maradnak, így a hatóságoknak és a biztosítóknak is el kell azokat fogadniuk. Az okmányokba nem tartozik bele a kötelező biztosítás, annak folyamatosan érvényesnek kell lennie.

A tulajdonosnak a mentesség végéig gondoskodnia kell a műszaki vizsgáról, vagy foglalnia kell vizsgaidőpontot. Utóbbi esetén a sofőrnek igazolnia kell, hogy mikor kerül vizsgáztatásra az autó, azonban június 30-a után így is legfeljebb 30 napig közlekedhet jogszerűen. Ha a lefoglalt időpont 30 napon túl van, akkor az okmányirodában külön útvonalengedélyt kell kérnie ahhoz, hogy a jármű eljusson a vizsgaállomásra. Az igényléshez szükség van a személyes okmányokra, az autó eredeti forgalmijára, valamint a kötelező biztosítás igazolására is.

Amennyiben úgy dönt, hogy lejárt okmányokkal mégis kimegy a forgalomba, akkor nem csak, hogy büntetésre számíthat egy esetleges igazoltatásnál, de ha balesetet okoz és a jármű műszaki állapota nem megfelelő, akkor akár milliós nagyságrendű visszkeresetre számíthat a biztosítótól.
Az elhanyagolt műszaki állapot veszélyeiről itt >> olvashat.

Ki kell-e vonatni a forgalomból az autót?

Amíg az autó otthon áll a garázsban, addig közlekedési szempontból nem okoz gondot, hogy lejárt a műszakija, azonban ettől még ugyanúgy kell fizetni utána az adót és a kötelező biztosítást.
Abban az esetben, ha a tulajdonos nem fizeti be a biztosítást, mondván, hogy nem is használja az érvénytelen okmánnyal rendelkező autót, a biztosító felbontja vele a szerződést, majd az újbóli megkötéskor visszamenőlegesen fedezetlenségi díjat is számol, ami a biztosítás díjának sokszorosa lehet.

Itt azt is fontos megjegyezni, hogy hatóság jelzéssel nem rendelkező járművet nem, vagy csak limitált ideig lehet az utcán tárolni: főúton egyáltalán nem, míg mellékúton maximum 10 napig állhat az autó.
Tehát a ház előtti közterületen parkoló autót nem lehet csak úgy otthagyni, amíg eldől a sorsa.
Az előreláthatóan hónapokig nem használt autót érdemesebb ideiglenesen kivonni a forgalomból, hiszen ez idő alatt nem kell megfizetni a kötelező járulékokat.

Milyen büntetésre számíthat, aki lejárt műszakival közlekedik?

A rendőri igazoltatás során pénzbírságra és a jármű forgalomból való kivonására számíthat a szabálysértő autós. A bírság mértéke függ attól, hogy mikor járt le a műszaki érvényessége: 3 hónapot nem meghaladó lejáratnál az intézkedést végző rendőr dönt a helyszíni bírság mértékéről (minimum 5000 Ft), 3-6 hónap között viszont 20.000 Ft helyszíni bírságra és további 40.000 Ft pénzbírságra is lehet számítani*.

A pénzbüntetés mellett a rendőr kezdeményezheti a jármű forgalomból való kivonását, így az újbóli használathoz nem lehet megúszni a vizsgáztatást és a kötelező biztosítást is újra meg kell kötni. A jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának az okmányirodában kérelmet kell benyújtania a forgalomba helyezéshez, valamint magával kell vinnie az érvénytelenített forgalmiját, a műszaki adatlapot, igazolást az eredetvizsgálatról, a kötelező biztosítást meglétét igazoló kötvényt, valamint a rendszámtábla érvényesítő matricát. Amint látható az ügyintézés nem csak hosszadalmas, de költséges is, hiszen az illetékeket is ki kell majd fizetni.

A műszaki vizsgáztatásról nem érdemes lekésni, hiszen az esetleges büntetések jóval nagyobb összegre rúghatnak, mint maga a vizsgáztatás díja, ami egyébként hatósági áras.

*: KRESZ 5. § (1) bekezdés

A kötelező biztosítás ajánlatokat megnézheti online kalkulátorunkban:

2022 június 17.

Legfrissebbek

2024 április 11.
elektromos autó, casco, kgfb

Az elektromos autók biztosítása valamelyest más, mint a hagyományos autóké, ezért érdemes nagyobb körültekintést fordítani rájuk.

2024 február 22.
lakásbiztosítás, márciusi kampány, otthon, otthonbiztosítás

Ha a sok információ között elveszve kicsit bizonytalannak érzi magát, hogy hogyan is álljon neki, akkor sincs semmi gond, érkezünk a segítséggel: lépésről lépésre összefoglaltuk a teendőket, hogy valóban ki tudja használni a márciusi lakásbiztosítási kampány előnyeit.

2024 január 30.
kgfb, kötelező biztosítás, gépjármű

Még a legkörültekintőbb vezetés mellett, a legrutinosabb sofőrrel is megtörténhet, hogy hibát vét az úton. Sajnos akár kisebb, akár nagyobb hibáról legyen szó, a károkozásnak mindenképpen van anyagi következménye. Többféle lehetőség is van azonban, és érdemes mérlegelni, melyikkel járhat a vétkes sofőr kevésbé rosszul.